Patogeensed organismid - Multi-Mam

1. Candida albicants
Candida (tuntud ka kui pärmseen või soor) on seen, mis kasvab jõudsalt soojas, pimedas, niiskes keskkonnas, nagu näiteks suus või tupe limaskestas, mähkme piirkonnas, nahavoltides, rinnahoidja patjadel ja pidevalt märgadel rinnanibudel.

Kandidoos imetava ema rinnanibudel on seotud imiku suu ja kurgu kandidoosiga. Kandidoos rinnanibudel on peaaegu alati kahepoolne,mõlemad  nibud on erepunased ja põletikulised, justkui hõõguksid või oleksid päikesepõletatud. Erinevalt imiku ebaõigest imetamisasendist põhjustatud haavandist või marrastusest, mis tekitavad valu vaid imetamise ajal, teeb kandidoos valu ka imetamiskordade vahepealsel ajal. Valu tekitab ka üksnes riiete riivamine vastu rinnanibusid.

Kahtlustage candida’t valulike rinnanibude korral kui:

  • Rinnanibud on eriti valusad, põletustundega, sügelevad, punased või esinevad villid.
  • Läbistav valu rindades imetamise ajal või pärast imetamist (eriti piima väljutumise ajal).
  • Tavalised abinõud valulike rinnanibude hooldamiseks ei aita.
  • Imikul on suuseen (valged, kohupiima sarnased laigud keelel ja suu külgedel) ja/või kobrutav mähkmelööve.
  • Rinnanibud muutuvad järsku valusaks pärast valuvaba imetamise perioodi.
  • Tarvitate antibiootikume või olete lõpetanud nende võtmise. Seenhaigus järgneb sageli peale antibiootikumravi.

2. Staphylococcus aureus
Rinna infektsioonid on tavaliselt põhjustatud bakteri (Staphylococcus aureaus) poolt, mida leidub ka inimese nahal. Bakterid satuvad rinnanibu lõhedesse harilikult nahas esinevate vigastuste või lõhede kaudu.
Infektsioon leiab aset rinnanäärme rasvkoes ja põhjustab turset, mis omakorda surub peale piimajuhadele. Tulemuseks on valu ja tükid nakatunud rinnas.