Multi-Mam spetsialistidele - Multi-Mam

Kuni 1930 aastateni oli imetamine peaaegu üldine tava. Tol ajal töötati välja modifitseeritud lehmapiimast valmistatud imikute piimasegu, mis sai jõuka ühiskonna sümboliks. See tõi kaasa järsu rinnaga toitmise languse.

Praegu on rinnaga toitmine jälle jõuliselt edenenud, kuna alates 1960 aastatest on uuringud korduvalt tõestanud rinnaga toitmise kasulikkust ja rinnapiima eeliseid. Rinnapiima saanud imikutel esineb vähem palavikuga kaasnevaid haigusjuhte nagu nohu, kõhulahtisus või keskkõrvapõletik. Neil esineb ka vähem allergiaid. Enamgi veel, rinnaga toitmine on oluline psühholoogiliseks heaoluks emal ja lapsel.

Siiski võib rinnaga toitmine sageli olla emale ebameeldiv väljakutse sissetõmbunud või valulike rinnanibude, rinnanäärmepõletiku (mastiidi), beebi suus ja rinnanibudel oleva soori, pideva piima lekke ning sellega kaasneva sotsiaalse mõju pärast või lihtsalt ebapiisava piima tootmise tõttu, mis tekitab süütunde ja mittetäisväärtuslikkuse tunnetuse.

Tavaline vastsündinu imemine põhjustab nähtavaid muutusi rinnanibu nahal, eriti turset ja koorikuid. Tihti on täheldatud ka ville, põletikulisi kohti ja ketendust (Ziemer 1993). Statistika toob ilmsiks, et 80-95 % imetavatest naistest kogevad teatud määral rindade valulikkust, 26 % vastanutest on raporteerinud ääretut rinnanibu valu (Newton 1952, Walker 1989). Ilmselgelt on siiani rinnanibu trauma sagedane probleem (Cable 1997).

Valulikud rinnanibud võivad pidurdada piimajoarefleksi. Kui ema läheb pingesse, algab nõiaring, mis sageli viib varajase rinnast võõrutamiseni.

Rinnanibu kahjustus võib tekitada soodsad tingimused infektsiooni tekkeks selliste mikroorganismidega nagu Candida albicans ja Staphylococcus aureus ning suurendada infektsiooni (mastiidi) tekke riski suurenevate piimajuhade infektsiooni tõttu (Amir 1991, Livingstone 1999).

Rinnanibude kahjustuse ja valulikkuse ennetamisel on kõige olulisem imiku õige asend ja rinnale haakumine (Klaus 1987).

Rinnanibude lõhenemist soodustavad ka mõned muud tegurid. Näiteks tooted, mis eemaldavad loomuliku niiskuse rinnanibu alalt (seebid, šampoonid), seenhaigus ja ekseem või mitte küllaldane naha niiskus (kuiv nahk). Äärmiselt oluline on sobiv hügieen õigete toodetega.

Vana metoodika kohaselt oli lõhenenud rinnanibude puhul  vaja hoida kahjustatud rinnanibud kuivana. Ometi paranevad haavad niiskes keskkonnas kiiremini ning neile ei moodustu koorikuid. Seega, uus lähenemine on, et tuleb luua kahjustatud alale hea niiskuse barjäär, kuna see aeglustab loomulikul teel niiskuse aurustumist nahas.

Õnneks kaasnevad tänapäeval teadmisetele rinnaga toitmise tähtsusesest veel paljud teadmised sellest, kuidas vältida ja ravida rinnaga toitvate emade vaevusi.

Rohkem erialast informatsiooni: