Võõrutamine - Multi-Mam


Võõrutamine

Varem või hiljem jõuab igal beebil kätte aeg rinnast võõrutamiseks. Selleks õige aja leidmine on teie ning teie lapse otsustada. Maailma Terviseorganisatsiooni ja Ameerika Pediaatrite Akadeemia soovitavad last rinnaga toita vähemalt aastaseks saamiseni. Võite otsustada rinnaga toitmise lõpetada vastavalt iseenda vajadustele või lasta lapsel otsustada, millal nad on valmis tegema seda üleminekut. Mistahes juhul ärge laske ühiskonnal, oma perel ega sõpradel teid selle otsuse suhtes mõjutada.

Teil võivad olla segased tunded võõrutamise suhtes. Rinnaga toitmine annab teile aega, et luua side oma lapsega ning teda hellitada. Ärge muretsege – peale võõrutamist ei kao see side. Võõrutamine tähendab ainult seda, et teie laps hakkab sööma sarnast toitu nagu teie ning on palju võimalusi, kuidas tekkinud sidet tugevana hoida. Pühendage oma lapsele iga päev aega, olgu see mängimine, koos raamatu lugemine või lihtsalt kaisutamine. See aitab teil mõlemal antud üleminekut läbida ilma ebakindlust tundmata. Ärge andke alla, kui laps nõuab rinnaga toitmist, vaid jääge kindlaks määratud kava juurde.

Millal võõrutamisega alustada?

On olemas kaks populaarset meetodit, mis aitavad teil kindlaks teha teie ning teie lapse jaoks sobivat aega. Nagu eelpool mainitud, siis võite lasta oma lapsel märku anda, millal ta hakkab rinnatoidu vastu huvi kaotama. See juhtub umbes 4-6 kuu möödumisel tahkete toitude söömise alustamisest. Samas võite ka ise tunda, et on õige aeg rinnaga toitmine lõpetada, sest lähete tööle või ütleb seda teie sisetunne. Sellisel juhul võib see võtte rohkem aega, pingutusi ning kannatlikkust, sest seda peab tegema järk-järgult.

On mõned juhud kui peate võõrutamist kuu või kahe võrra edasi lükkama. Juhul, kui laps jääb haigeks, siis peaksite võõrutamisega ootama kuni laps paraneb täielikult. Samuti siis, kui teie laps elab läbi suuri muutusi elus nagu kolimine või õdede vendade saamine. Sellisel ajal võib võõrutamine veel suuremat stressi põhjustada.

Nippe, kuidas võõrutada

Esiteks peaksite te alustama järk-järgult ning protsessi ei tohiks kiirustada. See aitab piimapaisu ja mastiiti ära hoida, sest rindadel on aega kohaneda piimakoguse vähenemisega ning laps harjub, et teda imetatakse järjest vähem ja vähem.

Võite protsessi alustada, pakkudes lapsele ühel toitmiskorral rinna asemel pudelit. Tehke nii mõne nädala vältel ning seejärel jätke veel üks rinnaga toitmise kord vahele ning asendage see pudelist toitmisega. Teine võimalus on hakata lühendama imetame aega ning peale rinnaga toitmist pakkuma tahkeid toite. Edaspidi võite pakkuda tahket toitu ka enne rinnaga toitmist, et lapsel saaks kõht enne piimaga toitmist täis. Võite hakata toitmisi ka 10-15 minutit edasi lükkama (see on efektiivne õhtuste toitmiste korral või kui imetate vaid paar korda päevas.

Kui teile tekitab õhtuse toidukorra vahele jätmine probleeme, siis laske enda partneril laps magama panna ning ise olge teises toas või veetke aega väljas sõpradega. Laps võib sellega paremini kohaneda kui teid ümbruses ei ole.