Vastsündinute imetamine - Multi-Mam


Vastsündinute imetamine

Millal on õige aeg hakata last rinnaga toitma? Niipea kui arst või õde paneb teie vastsündinu teile rinnale, on see ideaalne võimalus hakkata lapsega sidet looma ja pakkuda talle ternespiima. See on esimene piim, mida keha peale sünnitust toodab ning see sisaldab palju antikehasid, mis kaitsevad last infektsioonide eest.

On väga oluline, et laps haaraks rinda korralikult juba algusest peale. See aitab teil toitmisega seotud probleeme vältida ning te ei pea taluma valusaid ja lõhenenud nibusid. Rinnaga toitmine ei tohiks olla valulik, mistõttu peaksite abi küsima niipea kui tunnete valu ja ebamugavust.

Kuidas saavutada korralik haare

Asetage laps enda lähedale nii, et teie kõhud puudutavad teineteist. Kallutage beebi pea õrnalt taha poole ja vajutage ta lõug enda rinna vastu. Nina peab jääma avatuks ning ei tohiks rinda puutuda, et hingamine oleks takistusteta. Kui laps on rinda õigesti haaranud, siis peaks nibu olema tema suu tagaosas ning piim suunduma otse tema kurku.

Kui vastsündinul on probleeme rinna haaramisega, siis proovige asendit veidi muuta ning leidke asend, mis sobib teile mõlemale. Kui teil on probleeme imetamisega, siis otsige abi imetamisnõustajalt või õelt. See säästab teid stressist ja küsimusest, kas teete asju ikka õigesti.

Kui tihti teie laps rinda võtma peaks?

Heaks reegliks on see, et teie laps ei saa liiga tihti toituda. Nad saavad hoopis alatoituda. Seetõttu ei tohiks lasta tekkida rutiini vaid beebi peab saama süüa nii tihti kui soovib. Toitma peaks teda nii tihti kui märkate esimesi märke näljast. Need võivad olla:

  • Suurenenud aktiivsus
  • Nibu otsimine
  • Huult närimine või lakkumine

Nutmine on nälja hiline märk. Te peaksite märkama varasemaid märke ning toitma last juba enne kui ta nutma hakkab. See tähendab, et te imetate last 8-12 korda päevas. Sellised toitmisharjumused on tervetel ja hästi toidetud lastel. Lapsel tuleb lasta rinna küljes olla nii kaua kuni nad aktiivselt imevad ning peale seda peaks pakkuma ka teist rinda. Kui laps on väga unine, siis peaksite ta õrnalt äratama ja rinda pakkuma.

Kuidas aru saada, et vastsündinu saab piisavalt piima?

Peale sünnitusjärgset kaalukaotust hakkab teie laps jälle kaalu koguma. Keskmiselt peaks vastsündinud nädalas umbes 200 g kehakaalus juurde võtma. Seda on lihtne kontrollida tehes pidevalt lapsele kaalukontrolli, kuid on ka teisi viise kuidas hästi toidetud last ära tunda. Esimesel nädalal võite oodata järjest kasvavat mustade mähkmete kogust (esimesel päeval näiteks 1 mähe, teisel 2 jne). Peale neljandat päeva peaks ootama nelja või rohkemat mähet päevas. Normaalne väljaheide on vedel, kuid sisaldab mõnikord ka väikeseid tükikesi. Mis puutub märgadesse mähkmetesse, siis ka nende arv suureneb esimesest päevast alates. Peale neljandat päeva on märgade mähkmete arv 6 või rohkem.

Kui märkate, et:

  • Teie lapsel ei ole märgasid ega musti mähkmeid,
  • Uriini värvus on tume (peale kolmandat päeva),
  • Väljaheite värvus on tume (peale neljandat päeva),
  • Teie beebi ei võta rinda nii tihti kui soovitatud on,
  • Teie rinnad on valusad või teil on palavik ja gripilaadsed sümptomid,
peaksite edasiste soovituste asjus konsulteerima oma arstiga.