Valulikud nibud rinnaga toitmisel - on see normaalne? - Multi-Mam


Valulikud nibud rinnaga toitmisel - on see normaalne?

Valusad nibud on niivõrd levinud probleem vastsete emade jaoks, et paljud naised arvavad, et see on normaalne osa rinnaga toitmise juures ning kannatavad selle lihtsalt ära. Valusad nibud võivad muuta rinnaga toitmise õnnetuks kogemuseks nii sulle kui ka beebile. Samuti mõjutab see otsust, kas jätkata rinnaga toitmist või mitte. On väga oluline, et te ei ignoreeriks seda probleemi.

Mõned naised ei pruugi alguses valulikkust märgata, eriti kui on peale sünnitust kasutanud valuvaigisteid. On oluline olla valvas ning otsida abi niipea, kui esimene sümptom valulikkusest või ebamugavusest tekib. Kui ignoreerite valu, võite kahjustada oma nibusid. Need võivad lõheneda ja hakata veritsema, mis teeb rinnaga toitmise meeletult valusaks. Kahjustatud nibude koed võivad samuti viia tõsisemate probleemideni.

Valu rinnas ja nibudel annab ämmaemandatele ja imetamisnõustajatele teada, et midagi on korrast ära. Eksperdid nõustuvad, et naine ei tohiks imetamise ajal valu tunda ning on suurepäraseid lahendusi, mida teha valulikkuse vältimiseks.

Mis põhjustab nibude valulikkust rinnaga toitmisel?

Probleemid haaramisel.Vale haaramine on kõige enamlevinum valu ja ebamugavustunde põhjus imetamisel. Kui teil on valus kui laps rinda haarab, siis on midagi valesti. Kui laps ei haara rinda õigesti, siis on väga tõenäoline, et teil areneb nibude valulikkus välja päevade või nädalatega. Pealiskaudse haaramise korral, kui lapsel ei ole piisavalt rinda suus, hakkab laps imema rohkem nibu kui rinda. See põhjustab aga valu ja kahjustusi nibu piirkonnas. Terve nibupiirkond (areool) peaks lapsel suus olema. Hea haaramise saavutamine on väga oluline, mistõttu ei tohiks te kahelda ning peaksite abi küsima ekspertidelt. Ämmaemand või imetamise spetsialist saab aidata teil leida õiget positsiooni, et saavutada korrektne haare.

Keele kida. Kui nahk, mis ühendab keelt suu põhjaga (frenulum) on liiga lühike või levib liiga kaugele keele ette otsa, siis on keele liikumine piiratud. See võib põhjustada imetamise probleeme, kaasaarvatud valulikke nibusid. Teie arst või imetamise spetsialist peaks vaatama lapse keelt. Keele kida on lihtsalt parandatav väikese protseduuriga. Kui see on põhjuseks, miks teil on valulikud nibud ja laps korralikult rinda ei haara, siis peale probleemi lahendamist on rinnaga toitmine palju lihtsam.

Hügieen.Vältige dušigeelide, seepide ja teiste puhastusvahendite kasutamist rindadel ja nibudel. Need tooted võivad kuivatada nahka ning viia ärrituse ja pragunenud nibudeni. Rindade loputamine sooja veega on parim lahendus. Peale pesemist või imetamist laske rindadel õhu käes kuivada. Võite kasutada nibupalsamit, et asendada kaotatud niiskust. Valige palsam, mida ei pea enne toitmist maha loputama. Sellisel juhul on teil rohkem niisutust ning kaitset juhuks kui beebi peaks rinda tirima või tõmbama. Sünteetilisi ja mittehingavaid rinnahoidja patju peaks vältima, sest need võivad luua ideaalse paljunemise koha kahjulikele mikroobidele. Vahetage patju tihti, et vältida mikroobidest tingitud probleeme.

Nibu seen. Kui teie lapsel on suus seenhaigus, siis on see kergelt ka teile nakkav rinnaga toitmise ajal. Seen võib põhjustada valu ja kahjustusi nibudel, hõlmates endas nii lõhenemist kui veritsust. Sümptomiteks võib olla sügelus, valu ja punetus ning läikivad nibud. Valu on tavaliselt tuntav mõlemas rinnas nii rinnaga toitmise ajal kui ka peale seda. Ekseem võib anda sarnaseid sümptome kui seenhaigus, mistõttu on oluline konsulteerida arstiga, et saaksite sobivat ravi.

"Piimavill’’ nibul. Piimavilli põhjustab pisike nahakiht, mis kasvab üle piimanäärme ava ning ei lase piimal väljuda. Piimavilli võib põhjustada ka väike kogus kuivanud piima, mis ummistab piimanäärme ava. Piimavill võib olla valge või kollakas täpp nibul ja võib põhjustada teravat valu täpil ning selle taga. Mõnikord aitab õrn villi hõõrumine rätikuga või puhastub see järgmine kord kui väljutate piima. Kui piimavill ei lähe ära iseeneset, siis konsulteerige imetamise nõustajaga või arstiga, kes ravib seda antud piirkonnast naha ära koorimisega või torkab selle katki

Nibu vill. Nibu vill on läbipaistev, kollane või verine vill nibul, mis põhjustab tugevat valu nibus rinnaga toitmise ajal. Hõõrdumine või imemine, mis on tingitud valest haardest, on kõige sagedasemaks nibu villi põhjuseks. Teiseks levinud põhjuseks on valesti istuvad imetamise rinnahoidjad või rinnapumbad, mis on asetatud liiga kõrgele.

Trauma rinnapumbast. Rinnapumba ebakorrektne kasutamine võib kahjustada teie nibusid. Kui rinnapumbaga kaasasolevad nibukaitsmed on liiga väikesed teie rindadele, siis võib see probleeme tekitada. Samuti võib probleeme tekitada liiga tugev imemine. Kui kahtlete, kas kasutada pumpa või mis tüüpi pumpa kasutada, siis võib teile nõu anda imetamise spetsialist või ämmaemand.

Aegajalt võib mõni seisund nagu Raynaud’ sündroom põhjustada nibus vasospasme ja valu. Tänu sellele muutub nibu valgeks või ‘’pleekub’’ peale imetamist ning kui veri voolab nibusse tagasi, põhjustab see valu. Valu tuntakse tavaliselt mõlemas nibus ning see vallandub tänu äkilisele temeratuuri muutusele või külmale. Teie arst või imetamise spetsialst võib teile nõu anda, kuidas antud tingimustes rinnaga toita.

Kõige olulisem on meeles pidada, et valusad nibud annavad märku, et midagi on korrast ära. Te ei peaks valu kannatama, sest tõenäoliselt on teie valu põhjusele lihtne lahendus. Võite tunda, et tahate pikendada aega toitmiste vahel. Kui see on võimalik, siis peaksite siiski proovima jätkata tavapärast toitmisrutiini. Kui valu muutub aga talumatuks, siis küsige imetamisnõustajalt infot, kuidas väljutada piima 12-14-ks tunniks kuni nibud paranevad.