Ummistunud piimajuhad - Multi-Mam


Ummistunud piimajuhad

Ummistunud piimajuhad Piimajuhad on pisikesed torud, mis kannavad piima näärmetest nibudeni. Kui beebi hakkab nibu imema, siis neid torusid ümbritsevad lihasrakud tõmbuvad kokku ja lükkavad piima läbi juhade. Kui aga piima tootmine on suurem kui väljutamine, siis hakkab piim rinnas kogunema, põhjustades turset, mis takistab piima normaalset liikumist läbi juhade. Seetõttu on antud protsessi hakatud kutsuma piimajuhade ummistuseks. Selline olukord võib areneda põletikuks või mastiidiks kui bakterid sisenevad juhadesse ja põhjustavad infektsiooni. Ummistunud piimajuhasid tuleb edasiste komplikatsioonide vältimiseks ravida nii kiiresti kui võimalik.

Kuidas ära tunda blokeeritud juhasid?

Tavalised sümptomid on: :

 • Kõva mügarik ühes rinnas
 • Rinnad on tundlikumad, katsumisel soojad, punakad, turses ja valusad
 • Mügarik ja tundlikkus võivad olla vähenenud peale imetamist
 • Piimaeritus tundub olevat vähenenud
 • Võite väljutada paksenenud, venivat või rasvast piima

Kui hakkate tundma palavikku ja väsimust, siis võib see olla märk, et mastiit võib olla välja arenenud. Peaksite pöörduma arsti poole.

Peamised ummistunud juhade põhjused

Üldiselt tekivad juhade ummistused siis, kui rinnad ei ole igapäevaselt piimast täielikult tühjendatud. See võib juhtuda kui:

 • Beebi tunneb raskust imemisel, kuna ta ei haara seda korralikult, keelekida või mõne muu imetamisega seotud probleemi tõttu
 • Te pikendate valulike nibude tõttu pause toitumiskordade vahepeal
 • Teie või teie laps olete haige
 • Olete otsustanud last päevapealt emapiimast võõrutada
 • Teie rindadel on pidev surve ebamugava rinnahoidja, liibuvate riiete või kõhuli magamise tõttu
 • Olete jätnud vahele mõned imetamiskorrad või vahed imetamiste vahel on liiga pikad

Kodused lahendused ummistunud juhadele

Esimene reegel edukaks raviks on see, et te ei tohi peatada rinnaga toitmist. Teie rinnapiim on väga sobilik teie lapsele ja te aitate kaasa oma paranemisprotsessile, kui imetate nii sageli kui võimalik. Kui mingil põhjusel ei ole võimalik rinnaga toita, siis lüpske piim rinnast välja pumba abil või käsitsi.

Üldised soovitused kiireks taastumiseks sisaldavad piisavat puhkust, rohket vee tarbimist ja tervislikku tasakaalustatud toitumist. Peale selle võib soe kompress enne imetamist soodustada piimavoolu ja aidata imetamise ajal väljutada rohkem piima. Võite ka masseerida oma rindu õrnalt paar minutit enne toitmist ja ka toitmise ajal.

Toitke oma last millal iganes ta märku annab, et on näljane. Toitmisgraafiku juurde jäädes tekivad tihti pikad vahed, mis viivad piima kogunemiseni rinnas. Kui teie beebi on ühe rinna tühjendanud, siis pakkuge talle teist. Uue toitmiskorra alguses alustage selle rinnaga, millega te eelmise lõpetasite. Igapäevane rindade tühjendamine aitab piimavoolu parandada ja vältida edaspidiseid ummistusi.

Kui teil on tugev valu, siis võib paratsetamooli võtmine pakkuda mõningast leevendust. Ka külm kompress võib aidata. Kasutage seda valu vähendamiseks toitmiste vahepealsel ajal.

Kui sümptomid jätkuvad peale 24 tunnist puhkust, sagedast rinnaga toitmist, sooja kompressi ja massaaži, siis pöörduge nõustamiseks arsti poole.