Rinnapiima välja lüpsmine - Multi-Mam


Rinnapiima välja lüpsmine

Võib olla palju põhjuseid, miks kaalute rinnapiima väljutamist pumpamise abil. Põhjused võivad olla järgmised:

  • Piima varumine beebi toitmiseks rinnapiimaga, kui lähete tööle või reisite.
  • Piima tootmise stimuleerimiseks, kui lapse isu on vähenenud
  • Kui laps on sündinud enneaegsena või tal on rinna haaramisega probleeme
  • Et vältida või ravida piimapaisu, mastiiti või ummistunud juhasid
  • Kui võõrutate last rinnapiimast ja tahate vähendada survet rindadele

Pumpamine pakub mõningat vabadust, kuna te ei pea olema iga toitmise juures. See tähendab, et saate minna tagasi tööle või võtta pisut aega enda jaoks. Peate aga meeles pidama, et te ei tohiks pakkuda lapsele pudelit seni kui rinnaga toitmine on väljakujunenud, sest vastasel juhul võib laps edaspidi keelduda rinna võtmisest.

Kui tihti ja millal pumpa kasutada?

Kui toidate last rinnaga ning teie eesmärgiks on koguda lisapiima juhuks kui te ei ole lapse läheda, siis on parim aeg selleks hommikul, kui piima kogus rinnas on suurim. Oodake pumpamise alustamiseks umbes tunnike rinnaga toitmisest, see annab piimanäärmetele piisavalt aega järgmiseks toidukorraks piima eritada.

Kui pumpate piimapaisu vältimiseks, siis proovige jääda lapse toitmise ajakava juurde. Toitmiste vahele pikkade pauside jätmine või viia piima kogunemise ja põletikuni.

Rinna pumpamise meetodid

On kaks võimalust: rinnapump või käsitsi piima välja lüpsmine.

Rinnapumbad võivad olla manuaalsed või elektrilised. Nende peamine erinevus on ajakulu ja keerukus. Täisautomaatsed pumbad lubavad teil mitut asja korraga pumpamise ajal teha ja võtavad aega umbes 10-15 minutit. Manuaalsed pumbad võtavad aga kauem ning ka rohkem energiat (umbes 45 minutit). Muidugi on vahe ka hinnas. Pumpa valides kaaluge oma prioriteete. Kui on plaanis pumbata igapäevaselt, siis võib olla kasulik investeerida automaatpumpa, mis säästab energiat ja aega. Kui aga plaanite pumbata vaid aeg-ajalt, siis peaks sobima ka manuaalpump.

Millise pumba te iganes valite, siis tehke kindaks millised nibukaitsed ja asetus on teile sobivad, et nad ei põhjustaks mingit ebamugavustunnet. Pumpamine võib alguses tugeva imemise tõttu olla üsna ebameeldiv kuid see ei tohiks olla valulik.

Võite otsustada ka käsitsi piima välja lüpsta. See meetod võtab aga palju aega ning ei ole igapäevaseks kasutamiseks praktiline. Kui kavatsete lüpsta aeg-ajalt, siis on õigem seda teha korralikult. Paluge oma imetamisnõustajal näidata erinevaid tehnikaid või lugege järgnevat instruktsiooni:

Asetage oma pöial nibu kohale ja oma kaks esimest sõrme nibu alla. Teie käsi peaks moodustama C-tähe aga te ei tohiks oma rinda pihus hoida, pigistada seda või tõmmata nibust. Ilma sõrmi laiali ajamata vajutage otse rinna seinale ja keerake sõrmi stimuleerivalt ettepoole. See liigutus masseerib piimajuhasid ja paneb piima nibu poole voolama. Pöörake oma käsi ümber oma rinna, et tühjendada teised reservuaarid, mis on laiali rinna koes. Korrake kuni rinnad tunduvad kergemad.

Kui te ei piima välja lüpstes ei ole oma beebi läheduses, siis võib teid aidata beebi hääle kuulmine telefonis, video vaatamine või fotodele keskendumine. Oma beebi nägu nähes või häält kuuldes võivad piimavoolu refleksid aidata. Proovige erinevaid tehnikaid ja ärge unustage lõõgastuda.

Rinnapiima hoiustamine

Plastikust ja klaasist pudelid värskust hoidvate turvaliste korkidega või piima säilitamise kilekotid on sobilikud võimalused värskelt väljalüpstud piima säilitamiseks. Kilekotte võib vajaduse korral kasutada ka piima külmutamiseks. Piima peaks külmutama kohe peale pumpamist, sest sellisel juhul võib see säilida külmikus 4˚C juures kuni viis päeva. Kui otsustate piima külmutada hilisemaks kasutamiseks, siis jätke meelde, et külmutamine hävitab rinnapiimas leiduvad antikehad, kuid toitainete väärtused jäävad samaks. Sügavkülmutatud piima saab säilitada kuni 12 kuud -20˚C juures, kuid parima kvaliteedi ja värskuse tagamiseks kasutage see kolme kuu jooksul. Ärge unustage märkida säilitusnõudele kuupäevi enne nende külmutamist.

Kuidas piima soojendada?

Kui otsustate piima sügavkülmutada, siis peate seda hoidma külmikus üleöö või asetama selle külma vee alla. Kui piim on sulanud, siis peaks selle panema külmikusse ja kasutama 24 tunni jooksul. Ükskõik, kas piim oli enne külmikus või sügavkülmas, siis peaksite seda enne beebile andmist soojendama. Asetage piim sooja jooksva vee alla mõneks minutiks või pange veega täidetud anum pliidile ning piima säilitusnõu selle sisse. Ärge kuumutage piima otse potis ning ärge ajage keema. Lihtsalt soojendage piisavalt, et teie lapsel oleks hea seda juua. Samuti vältige piima soojendamist mikrolaineahjus, sest see võib hävitada mõnesid rinnapiimas leiduvaid toitaineid.