Piimapais - Multi-Mam


Piimapais

Peale beebi sündimist hakkavad teie rinnad tootma ternespiima - vedelikku, mis on täis toitaineteid ja teie beebit infektsioonide eest kaitsvaid antikehasid. Kaks kuni viis päeva hiljem hakkavad teie rinnad tootma piima ning nad võivad hakata tunduma rasked, turses ja soojatena. Seda nimetatakse piimapaisuks, mis on normaalne nähtus ning võib kesta paarist päevast paari nädalani. Kui rinnapiima suurenenud kogust ei väljutata imetamise või rinnapumba abil, siis võivad rinnad muutuda valulikuks ja kõvaks, põhjustades sellega ebamugavust emale ning muuta ka toitumise raskemaks imikule.

Kuidas piimapaisu ära tunda?

Tüüpilised sümptomid on:
  • Kõvad, turses ja valulikud rinnad, mis on tihti punased, katsumisel soojad ja võivad tunduda mügarlikuna
  • Kõvad, lamedad nibud
  • Turse või tundlikkus kaenlaaluste ümbruses
  • Kerge palavik või gripilaadsed sümptomid (sel juhul külastage arsti)

Vältimine

Ideaalsel olukorras peaksite te olema võimelised rinnaga toitma oma last esimese paari tunni jooksul peale sünnitust. Imetage beebit iga 1 kuni 3 tunni järel või millal iganes märkate esimesi märke näljast. Teie vastsündinu võib muutuda rahutuks, hakata vähkrema või suud matsutama. Rääkige imetamise konsultandiga, et olla kindel, et teie beebi haarab rinnast korralikult. See võib ära hoida paljusid probleeme nagu piimapais ja valulikud nibud. Kui peate imetamiskorra vahele jätma, siis lüpske piim välja (saate säilitada seda külmikus ja kasutada kui olete tööl või reisite). Imetades püüdke üks rind enne teise rinna pakkumist piimast täiesti tühjaks saada. Alustage uut imetamiskorda selle rinnaga, millega lõpetasite eelmise korra. Kui on aeg võõrutamiseks, siis läbige see protsess järk-järgult. Järsk rinnaga toitmise lõpetamine võib jätta rinnad piima täis, mis viib piimapaisu ning mastiidini.

Ravi

Kui teie rinnad on paisunud, siis püüdke toita rinnaga nii tihti kui võimalik. Soe kompress enne toitmist võib muuta rinnad pehmemaks ja lasta väljutada rohkem piima. Paratsetamool võib aidata valu ja turse vastu ning kui peale imetamist on rinnad endiselt valulikud ja paistes, siis proovige külma kompressi. Võiksite kasutada märga rätikut või leevendavaid koostisaineid sisaldavat rinnakompressi, mis samaaegselt hooldab õrna nibudeümbruse nahka vältides selle lõhenemist. Samuti aitab piimavoolu parandada õrn rindade massaaž enne imetamist ja selle ajal. Teie beebil võib olla raskusi nibust kinni haaramisega, kui need on liiga kõvad. Et teha imemine lapse jaoks lihtsamaks, laske enne imetamist natukene piima rinnast välja.

Kui te ei toida rinnaga, siis proovige rinnast piima välja saada käega pigistades või pumba abil. Hästi sobituv imetamise rinnahoidja võib samuti leevendust pakkuda. Kui ükski neist meetoditest ei tööta teie puhul ning rinnad on endiselt paisunud ja valulikud, siis konsulteerige oma arstiga.