Piima tagasiheide - Multi-Mam


Piima tagasiheide

Võite märgata, et teie laps laseb toitmise ajal või veidi peale seda piima välja. See on normaalne nähtus, mida nimetatakse tagasiheiteks ning tavaliselt ei ole see põhjus muretsemiseks. Tagasiheide võib esineda siis, kui beebi neelab rohkem piima, kui söögitoru vastu saab võtta, põhjustades sellega liigse piima suhu tagasivoolu. Statistika kohaselt esineb 50% vastsündinutest tagasiheidet igapäevaselt, aga enamik neist kasvavad sellest esimeseks eluaastaks välja. Nii rinnaga toidetavad kui ka piimasegusid söövad beebid võivad tagasivoolu kogeda.

Tagasiheide võib olla ka vaikne. Sellisel juhul neelab teie beebi üles tulnud piima väljalaskmise asemel tagasi. Kui avastate, et beebi neelab isegi siis, kui toitumine on lõppenud, siis on põhjust kahtlustada tagasiheidet.

Kui beebi on väga näljane ja hakkab väga ruttu imema, kui rindadesse on liiga palju piima kogunenud või kui beebi neelab liiga palju õhku seoses nibu sagedase lahtilaskmisega, siis võib tagasiheide toimuda.

Mõnel juhul on tagasiheide aga sümptom millestki muust, nagu näiteks lehmapiima talumatusest või gastroösofagaalsest reflukshaigusest. Kui teie laps võtab stabiilselt kaalus juurde ja ei oma teisi vaevuste sümptomeid, on võimalus, et tagasivool on teile vaid pisut ebameeldiv, kuna on vaja pidevalt koristada, kuid see ei kujuta endast meditsiinilist probleemi.

Kui tagasiheide toimub mitmel korral päevas või kui esineb muid sümptomeid nagu oksendamine, probleemid neelamisega, ärritatus, pidev nutmine, roheline või kollane okse, toitmise ajal selja küüru tõmbamine või ei võta beebi kaalus juurde, siis peaksite otsima abi arstilt.

Kuidas aidata last toidu tagasiheite korral?

Peamised soovitused, mis aitavad tagasiheitest tingitud ebameeldivuste vastu on:

  • Beebi toitmine hoides teda püsti
  • Lapsel krooksude (õhumullide) väljalaskmine peale igat toitmist
  • Lapse püsti hoidmine umbes 20 minutit peale imetamist
  • Toitmiste vaheliste pikkade pauside vältimine, et ära hoida beebi agressiivset imetamist
  • Kui toidate oma beebit pudeliga, siis veenduge, et auk lutis ei oleks liiga suur, sest see võib põhjustada liiga suure piimakoguse kiiret väljumist.
  • Tõstes beebi pea poolset madratsi poolt ülespoole (olles jalgadest veidi kõrgemal), võib see tagasiheite korral aidata.

Kui teie beebil on sagedane tagasiheide, siis võib arst soovitada teile ühte tavapärast viisi sellest vabanemiseks. Esimene samm on kontrollida, kas teie beebil on allergia lehmapiima vastu. Eemaldage lapse toidulaualt piim ja piimatooted nagu juust, jogurt ning jälgige, kas olukord paraneb. Kui selgub, et piimas leiduvad valgud ei põhjusta tagasiheidet, siis võib arst soovitada teile imiku antatsiide, mis aitavad neutraliseerida valu ja kurguärritust põhjustada võivaid mao happeid. Samuti võib arst lasta teil lisada paksendajat piima või piimasegu sisse. Paksendajate kasutamine tagasiheite raviks on vana meetod, mille kohta puuduvad teaduslikud tõendid. Seetõttu tuleks enne nende meetodite proovimist konsulteerida arstiga.