Mastiit - Multi-Mam


Mastiit

Umbes 10% emadest kogevad rinnapõletikku nimega mastiit. On olemas kahte tüüpi mastiiti: mitteinfektsioosne ja infektsioosne. Rinnaga toitmine on õpitav oskus ning halb tehnika võib viia rinnapiima kinnijäämiseni rinda, mis omakorda põhjustab mastiiti.

Teised põhjused hõlmavad endas:

  • Ummistunud piimajuha. Kui rinda ei lasta toitmise käigus täiesti tühjaks, siis võivad piimajuhad ummistuda ning piim peab minema tagasi. See aga põhjustab infektsiooni. .
  • Bakterite sisenemine rinda. Teie naha pinnal või beebi suus olevad bakterid võivad siseneda piimajuhasse läbi nibu lõhede või piimajuhade avade. Seisev piim rinnas, mis ei ole väljutatud, loob bakterite paljunemiseks hea keskkonna. Rinnapiima antibakteriaalsed omadused aitavad beebit infektsiooni eest kaitsta.

Mastiiti põetakse sagedamini rinnaga toitmise esimesel kuuel kuul ning see võib tekitada tugeva väsimustunde. Kombineerituna stressi ning vastsündinu eest hoolitsemisega võib jääda teil tunne nagu oleksite “rongi alla jäänud”. Mastiit võib olla väga ebameeldiv, kuid on enamasti lihtsasti ravitav.

Kuidas mastiiti ära tunda?

Sümptomid algavad tavaliselt ühest rinnast. Võite tunda valu või avastada, et teie rind on punane, kõva, turses ja puudutades soe. Kui tunnete oma rinnas mügarikku, siis on see ilmselt ummistunud piimajuha. Võite kogeda ka gripilaadseid sümptomeid nagu palavik, peavalu, lihasvalu ja väsimus.

Kui valu muutub tugevamaks, lümfisõlmed kaelal või kaenla all on turses või teil on palavik, siis võtke ühendust oma arstiga, et ta määraks teile sobiliku ravi.

Mis põhjustab mastiiti?

Mastiit on tihti piimapaisu (piima kogunemine rinda) komplikatsiooniks. Tavaliselt juhtub see esimestel nädalatel peale sünnitust kui beebi alles õpib, kuidas rinda võtta. See võib juhtuda ka siis kui jätate ühe imetamiskorra vahele nt. kui lähete taas tööle või reisil olles. Rinna vale haaramine on väga sagedane põhjus piimapaisu ja viimaks ka mastiidi tekkimisele. Veenduge, et teie nibu on korralikult beebi suhu asetatud. Julgustage last rinda tühjaks imema, et vältida piima kogunemist rinda. Kui hakkate uuesti last rinnaga toitma, siis alustage sellest rinnast, millega eelmine kord lõpetasite, et olla kindel, et rind sai täiesti tühjaks.

Selle asemel, et paika panna kindel ja pikki pause sisaldav rinnaga toitmise ajakava, mille korral hakkab piim rinda kogunema ning põhjustades piimanäärmetesse põletikku, toitke oma last nii tihti kui ta soovib. Rinnaga toitmise hea harjumus võib teha imesid, kaitstes teid mastiidi ja teiste ebameeldivate probleemide eest nagu nt valulikud nibud.

Nibude lõhenenud nahk on avatud uks mikroobidele. Nii saavad bakterid või seen siseneda rinna kudedesse ja põhjustada infektsiooni. Korralik rinnast haaramine lubab lapsel rinda võtta ilma teile valu põhjustamata. Kui aga vaevlete, sest teie nibud on valusad ja lõhenenud, siis proovige rinnakompressi, mis kiirendab teie paranemisprotsessi.

Igasugune pidev surve rindadele võib samuti viia mastiidini. See tähendab, et kui imetamiseks mõeldud rinnahoidja ei sobi teile hästi, kannate liiga liibuvaid riideid, turvavöö avaldab rinnale survet või kui magate kõhuli, siis võib see olla süüdlane põletiku tekkes.

Luti või pudeli andmine lapsele enne rinnaga toitmise väljakujunemist on samuti potentsiaalne põhjus mastiidi tekkeks. Liiga varajane luti andmine lapsele võib viia rinnastreigini st teie laps keeldub rinnast, mis omakorda kahjustab rinnaga toitmise rutiini.

Kuidas mastiiti ravida?

Teie arst määrab suure tõenäosusega teile antibiootikumid, mis on tavaliselt väga tõhusad infektsioonist vabanemiseks, kuid on ka teisi võimalusi, mida saate kodus teha leevenduse saamiseks ning taastumise kiirendamiseks.

Ärge lõpetage imetamist mastiidi ajal. See ei ole teie lapsele kahjulik vaid hoopis leevendab survet rinnale. Pange enne imetamist soe rätik 10-15 minutiks kahjustatud rinnale. See aitab kudesid rahustada ja vabastada piima voolu. Õrn massaaž nii enne imetamist kui selle ajal võib samuti suurendada piima liikumist.

Küsige oma arstilt kui tunnete vajadust valu leevendamiseks.