Imikute toitmine - Multi-Mam


Imikute toitmine

Kui toote oma rõõmurulli haiglast koju, siis võite leida ennast küsimuste puntrast, kahtluste ja murede keerisest, kuidas pakkuda oma imikule sobilikku toitumist. Imiku toitmine võtab suure osa päevast. Seetõttu on oluline saada juhtnööre ning informatsiooni, et veeta esimesed päevad kodus võimalikult stressivabalt.

Millega toita?

Rinnaga toitmine on soovitatav ekspertide poolt üle maailma. See on kasulik nii emale kui ka beebile. Teie beebi mitte ainult ei saa kõiki vajalikke toitaineid ja kaitset nakkuste eest vaid sellel on ka positiivne toime imetavale emale. Imetamine pakub head võimalust luua sidet oma vastsündinuga. Kui toidate rinnaga või kasutate segusid, siis teie vastsündinu ei vaja vett, mahla või teisi vedelikke (eriti mitte lehmapiima, mida ei tohiks lapsele pakkuda enne esimest eluaastat). Teie keha kohaneb beebi vajadustega ning kuumadel suvepäevadel muutub teie rinnapiim vesisemaks, et kustutada janu.

Kui tihti toita?

Selle asemel, et panna paika kindlad toitmisajad, toitke oma last millal iganes te näete esimesi märke näljast nagu nt suurenenud aktiivsus või suu matsutamine. Nutmine on hilisem märk näljast, püüdke märgata varasemaid märke ning pakkuda lapsele rinda või piimasegu. Ameerika Pediaatrite Akadeemia soovituse kohaselt peaks vastsündinuid toitma kaheksa kuni kaksteist korda 24 tunni jooksul. See tähendab, et toitma peaks keskmiselt kahe kuni kolme tunni järel.

Beebi kasvades muutub nende magu suuremaks ja vahed toitmiskordade vahel pikenevad. Samuti muutub nende toitumisrütm regulaarsemaks. Kasvuspurt võib häirida regulaarseks kujunenud toitumismustrit, aga need on tavaliselt lühiajalised. Allikas: http://www.llli.org/faq/frequency.html

Kui palju toita?

Terve vastsündinu, kes joob hästi, võtab kaalus juurde umbes 170 g nädalas ning tal on 6 või rohkem märga mähet päevas. Selleks, et teie beebi toituks tõhusalt ja saaks piisavalt piima on äärmiselt oluline hea haakumine nibu külge. Küsige imetamisnõustajalt, kas teie imik haakub korralikult. Kui teie beebi lõpetab imemise, keerab pea nibu juurest eemale või sulgeb oma suu, siis tähendab see, et neil on kõht täis. Oodake minut või kaks ning proovige siis uuesti. Kui teie vastsündinu ei näi olevat toitmisest huvitatud, siis on neil ilmselt kõht täis ning peaksite proovima neil aidata õhkumulle väljutada. Kui toitmine on lõpetatud, siis peaks teie beebi näima lõõgastunud ning rinnad peaksid tunduma kergemate ja pehmematena. Te ei tohiks oodata, et beebi joob sama koguse rinnapiima või piimasegu iga päev. Teie pisike läbib kasvuspurdi - perioodi, kus nad hakkavad sööma tihedamini ja kauem kui tavaliselt. Paljud emad muretsevad, kas nende laps sööb ikka piisavalt. Selle asemel, et tekitada endale mittevajalikku stressi, õppige parem jälgima oma vastsündinut ja usaldama oma instinkte. Terve laps, kes võtab kaalus järjepidevalt juurde, kelle kõht käib normaalselt läbi ja kes tekitab piisavas koguses märgi mähkmeid päevas on hästi toidetud laps. Kui teil on muresid või küsimusi, siis ärge kahelge ja võtke ühendust oma arstiga.

Kas vastsündinu vajab toidulisandeid?

Jah, kui te toidate oma last rinnaga vajab ta K-vitamiini esimese kolme kuu vältel. Tavaliselt toodab soole mikrofloora K-vitamiini. Kuna teie vastsündinu soole mikrofloora ei ole veel välja kujunenud, siis vajab beebi toidulisandit K-vitamiiniga. Piimasegusse on K-vitamiin juba lisatud. Võtke ühendust oma ämmaemanda, günekoloogi või arstiga, et rääkida toidulisanditest konkreetselt teie beebile. Mõned eksperdid soovitavad ka D-vitamiini, et suurendada korralikuks luude arenguks vajalike mineraalide imendumist.

Nautige protsessi

Rinnaga toitmine võtab olulise osa päevast igapäevaselt, eriti esimesel kuul. Kasutage seda aega, et luua side oma lapsega, anda talle tähelepanu ja hinnata temaga veedetud aega. Enne kui märkate, on teie väike beebi juba suureks kasvanud ning need hetked näivad väga tähtsatena.