Millal peaks alustama hammaste pesemisega? - Multi-Mam


Millal peaks alustama hammaste pesemisega?

Piimahambad ilmuvad tavaliselt kuue kuu vanuselt, aga suuhügieeniga peaks alustama isegi varem. Piimahambad ei pruugi tunduda olulised, sest nad vahetuvad juba kuue aastaselt, kuid nad on kohahoidjaks jäävhammastele. Oma lapse hammaste eest hoolitsedes väldite te gingviidi ja igemepõletiku teket, mis võib mõjuda hammaste vahelisele ruumile. Samuti on terved piimahambad vajalikud, et areneks korrektne kõne. On oluline, et alustaksite oma lapse suuhügieeni eest hoolitsemisega õigel ajal.

Mida varem, seda parem kehtib ka suuhügieeni, kohta

Arendamaks suuhügieeniks vundamenti, tuleks alustada igemete puhastamist pehme niiske rätikuga peale toitmist ja enne magama minekut. Kui hammastumine algab ja esimesed piimahambad lõikuvad, siis võite hakata kasutama hambaharja, mis on mõeldud spetsiaalselt lastele (veenduge, et see oleks eakohane). See peaks olema pehme, väikese peaga ja suure varrega.

Võite alustada vaid niiske hambaharjaga ning vaikselt hakata kasutama hambapastat kui esimene hammas on lõikunud. Õige hambapasta kogus oleks viljatera või riisitera suurusest kuni hernetera suuruseni kui teie laps saab kolme aastaseks. Harjake õrnalt, liigutades harja ringikujuliselt igast küljest. Pöörake erilist tähelepanu kohtadele, kus hambad puutuvad kokku igemetega. Harjutage last hambaid pesema kaks korda päevas. Julgustage peale pesemist last pastat välja sülitama, kuigi see võtab neil aega. Peaksite aitama lapsel hambaid pesta seni kuni ta oskab sülitada ja loputada iseseisvalt, mis juhtub umbes 6-7-aastaselt. Lapse hammaste pesemise tehnika kujuneb välja alles 10-aastaselt. Peaksite kontrollima, kas laps peseb hambaid korralikult, andes talle spetsiaalset tabletti, mis näitab ära, kus veel hambakattu esineb. Vahetage lapse hambahari välja iga 2 kuu tagant või niipea kui näete, et selle harjased on väljaulatuvad. Hambapasta peaks olema lapse eale sobilik ning sisaldama fluoriidi, mis mängib olulist rolli hammaste lagunemise vältimisel. Valige hambapasta, mis ei maitse puuviljaselt, et lapsel ei tekiks kiusatust seda alla neelata.

Millal viia laps hambaarsti juurde?

Võite lapse kaasa võtta, kui lähete ise hambaarsti juurde, et ta kohaneks lõhnade, helide ja hambaarsti kabineti välimusega. Kui aga muutute hambaarsti külastades rahutuks, siis määrake lapsele eraldi aeg. On oluline, et laps harjuks hambaarstiga enne, kui on vaja midagi tema hammastega teha. Arutage oma hambaarstiga läbi esimene külastusaeg ning veenduge, et hambaarst oleks rahulik ning lastega harjunud.

Kontrollige hambaid regulaarselt, et märgata esimesi märke hamba lagunemisest. Kui märkate mistahes tumedaid täppe või auke, siis viige laps hambaarsti juurde kontrolli.

Kuidas kaitsta lapse hambaid?

Ärge täitke lapse pudelit limonaadi, mahla, maitsestatud piima või teiste suhkrurohkete jookidega. Andke lapsele vaid vett, rinnapiima või piimasegu. Suhkur on üks peamisi hambakatu tekitajaid ning seetõttu tuleks seda võimalikult vähe lapsele pakkuda. Laske lapsel harjuda tavalisest tassist joomisega võimalikult varakult. Samuti õpetage lapsel tass tühjaks jooma, mitte aeg ajalt sõõmu võtma. Vältige mee ja suhkru manustamist lastele ning pakkuge tervislikke suupisteid nagu juust ja aedviljad. Kui te ei soovi lapsel täielikult keelata magusat süüa, siis pakkuge magusat ainult toidukordade ajal, et hammastel oleks võimalik toidukordade vahel puhata. Kui kasutate beebitoitu, siis veenduge, et see ei sisaldaks suhkrut ega magusaineid.