Kui beebil algab hammastumine - Multi-Mam


Kui beebil algab hammastumine

Just nagu esimesed sammud või esimesed sõnad on ka hammaste tulek tähtis hetk lapse elus. Kuigi, nähes esimest hammast, kui laps naeratab, olete väga õnnelik, siis võib hammastumise protsess olla nii teie kui teie lapse jaoks väga stressirohke. Hammastumine võib põhjustada erinevaid ebameeldivaid sümptomeid nagu tundlikud ja turses igemed, süljevool, lööve lõual, uneprobleemid jne. Kui teie lapsel hakkab hammaste lõikumine, siis võite olla rahulik, sest on kindel, et areng on õigel rajal. Hammaste arenemine on oluline, et laps saaks süüa täisväärtuslikult, st ka tahkete toitude söömist, mis on õige arengu ja tugeva immuunsüsteemi eelduseks. Hammastumine mängib rolli ka keelelises arengus. Toidu närimine muudab tugevamaks lõualihaseid, põselihaseid, huuli ja keelelihaseid. Kõik eelnevalt nimetatud lihased on vajalikud, et rääkida korrektselt.

Millal algab hammastumine?

Enamikel beebidest hakkavad esimesed hambad ilmuma kuue kuu vanuselt. Sellegi poolest on hammastumine väga individuaalne ning võib üllatada teid juba kolme kuu vanuselt, aga pole ka ebatavaline, kui esimesed hambad tulevad alles 12 kuu vanuselt. Kuigi ajaskaala, millal hambad lõikuvad, on väga individuaalne, siis on teatud kindlad reeglid, millal võite oodata hambapaari ilmumist. Seda on parim vaadata hambakaardilt.

See, millal teie lapsel ilmuvad esimesed hambad, sõltub peamiselt teist. Kui teil ja teie partneril tekkis hammastumine varakult, siis on nii ka suure tõenäosusega teie lastel. Sama kehtib ka siis, kui teie hammastumine hakkas hiljem.

Tavaliselt lõikuvad esimesena alumised esihambad või keskmised lõikehambad, millele järgnevad ülemised esimesed hambad. Mõnikord ilmuvad hambad teistsuguses järjekorras, aga peaaegu alati ilmuvad nad paaridena. Need hambad ei põhjusta tavaliselt valu, sest nende servad on väga teravad ning nad lõikuvad hästi läbi igemete. Kui teie laps hakkab ühe aastaseks saama, siis hakkavad ilmuma purihambad (hambad, mis asuvad suu tagaosas). Purihambad on tihti palju ebamugavamad kui lõikehambad, sest nende lai pind tekitab suurt survet ja valu igemetest välja lõikumisel.

Kui laps saab kolme aastaseks, siis peaks kõik piimahambad olema oma kohtadel. Umbes kuue aastaselt hakkab protsess uuesti pihta, sest piimahambad hakkavad vahetuma jäävhammaste vastu. See protsess võtab üsna palju aega, sest tarkusehambad tekivad alles vanuses 17-21 aastat.

Kuidas leevendada hammastumise sümptomeid?

Nagu alguses mainisime, siis hammastumine võib olla väga ebameeldiv protsess. Mõned lapsed näitavad välja vaid paari sümptomit, kui teised ei ole nii õnnelikud ja neil võib olla palju magamata öid. On mõned proovitud ja toimivad vahendid, mis leevendavad ebameeldivusi. Nendeks on õrn massaaž; jahutatud närimisrõngas, mis on igemegeeliga määritud kohtades, millel on kontakt igemetega või riidetükk, mis on niiske ja jahutatud. Lapsed tahavad kõike ettejuhtuvat suhu panna, mistõttu peate veenduma, et nende käeulatuses poleks midagi, mida nad ei tohiks närida. Tuleks hoida ka lapse käsi puhtana, et ei tekiks infektsiooni. On alati hea mõte hoida riidetükikest lähedal, et vajadusel kasutada seda beebi puhastamiseks süljest, mis võib teha teie lapse märjaks ning külmetumise lihtsaks.