Kas hammaste tuleku ja mähkmelööbe vahe on seos? - Multi-Mam


Kas hammaste tuleku ja mähkmelööbe vahe on seos?

Kui hammastumine algab, siis kogevad paljud lapsed terve rea sümptomeid nagu süljevool, närimine, näo hõõrumine, pahur tuju, turses igemed jne. On üks sümptom, mis ei ole olnud mitte ainult paljude lapsevanemate vestluste teemaks vaid jaganud kaheks lastearstid üle maailma. Seos hammastumise ja mähkmelööbe vahel ei ole täiesti selge ning arstidel on selle seose osas erinevad arvamused.

Mis on mähkmelööve?

Mähkmelöövet on väga lihtne ära tunda. Võite märgata punaseid ja läikivaid kohti nahal, kus on otsene kokkupuude märja mähkmega. Peamiseks süüdlaseks antud olukorras on märg nahk, mida on lihtne vigastada hõõrdumise ja hõõrumise mõjul. Kahjustatud nahk on avatud uks bakteritele, ensüümidele ning teistele agressiivsetele ühenditele, mida leidub uriinis ja fekaalides.

Kas hammastumine tekitab mähkmelöövet?

Nagu ka varem mainitud, siis ei ole selles küsimuses “jah” või “ei” vastust. Mõned arstid usuvad, et see protsess on väga selge ning juhtub tavaliselt sellises järjekorras: Hammastumine -> Kõhulahtisus -> Mähkmelööve

Hammaste tuleku protsess põhjustab suurenenud süljevoolu, millest osa neelab teie beebi alla. Selline suur kogus sülge teie beebi kõhus võib ärritada seedesüsteemi, põhjustades kerget kõhulahtisust, mis omakorda viib nahaärrituse ja mähkmelööbeni. Isegi kui teie kogemus paneb teid selle teooriaga nõustuma, siis on üks oluline asi, mida peaksite meeles pidama. Tugev kõhulahtisus, millele järgneb letargia (sügavat und meenutav teadvushäire), oksendamine või palavik üle 38.9°C, on märk vajadusest kiiresti arsti poole pöörduda, sest need ei ole hammastumise kõrvaltoimed, vaid sümptomid millestki muust, mis vaevab teie pisikest.

Esimeste hammaste ilmumisel jätavad paljud emad imetamiskordi vahele või lõpetavad selle üldse ära. Seetõttu ei saa aga lapsed enam rinnapiimaga antavat immuunsust, mis muidu läbi ema nendeni jõudis. Teie beebi on nüüd vastuvõtlikum paljudele infektsioonidele. See võib viia sümptomitest valesti aru saamiseni. Kõhulahtisus, mida seostatakse hammaste tulekuga võib olla hoopis märk sellest, et beebi immuunsüsteem haarab kontrolli. Kui teie beebil esineb kõhulahtisus, siis esmalt mõelge sellele, kas on olnud muutusi rinnaga toitmise mustris. Kui see on nii, siis on kõhulahtisus seotud ilmselt infektsiooniga. Kui aga ei, siis kontrollige, kas on teisi hammaste tulekuga seotud sümptomeid. Pidage meeles, et kõhulahtisus võib beebi vedelikupuuduseni viia kiiremini kui vanemaid lapsi või täiskasvanuid. Hammaste tulekuga seotud kõhulahtisus ei tohiks kesta rohkem kui kolm päeva.

Kõhulahtisus on nahale väga stressirohke. Niiskus ja hape võib nahka kahjustada ja tekitada mähkmelöövet.

Paljud vanemad on märganud oma lastel sama järjekorda (hammaste tulek, kõhulahtisus ning seejärel lööve), kuid mõned eksperdid ei nõustu selle teooriaga. Nad väidavad, et kõhulahtisus ja mähkmelööve ei ole põhjustatud hammaste lõikumisest. Nende väitel on see seotud teiste teguritega nagu muutustega toitumises (tahkete toitude söömine ja mahlade joomine), antibiootikumide kasutamine, seennakkus või bakteriaalne infektsioon, ärritus uutest toodetest või pikaajaline kokkupuude uriini ja fekaalidega. Võimalik seletus või peituda beebi tungis närida. Kodutarvete ja määrdunud asjade närimisel võib beebi alla neelata pisikuid, mis võib põhjustada kerget kõhulahtisust.