Kas hammaste tulek võib palavikku tekitada? - Multi-Mam


Kas hammaste tulek võib palavikku tekitada?

Hammastumine hakkab tavaliselt umbes kuue kuu vanuselt. Hammaste lõikumise järjekord on tavaliselt sama, kuid ajakava on väga individuaalne. Seetõttu ei maksa imestada, kui teie kolme kuusel lapsel hakkavad tekkima märgid hamba lõikumisest. Enamikel lastest on kõik piimahambad olemas kolme aastasena. Kuue aastaselt hakkavad piimahambad aeglaselt vahetuma jäävhammaste vastu. See protsess kestab üsna kaua aega – tarkusehambad lõikuvad umbes 17 kuni 21 aastaselt.

Hammastumise protsess võib olla väga ebamugav nii lapsele kui lapsevanematele. Tavaliselt hakkab see umbes neli päeva enne hamba lõikumist ning kestab veel kolm päeva. Sellel perioodil võib lapsel tekkida terve rida sümptome: süljevool, ärrituvus, hammustamine, igemete hõõrumine, imemine, vähenenud söögiisu tahkete toitude vastu jne.

Kõrge palavik ei ole hammastumise sümptom

Lapsevanemate hulgas on levinud müüt, et palavik võib olla seotud hammastumise protsessiga.

Kõrgenenud kehatemperatuur võib ilmneda hammaste tuleku ajal. See võib juhtuda päev enne lõikumist ja ka hamba lõikumise päeval, kuid ei tohiks olla kõrgem kui 38,9°C. Kõrgema palaviku ilmnemisel peaksite pöörduma koheselt arsti vastuvõtule.

Mõned vanemad peavad kergelt vesistavat nina ja köha samuti hammastumise kaasnähuks, kuid tõenäoliselt on need tavalise külmetuse sümptomid.

Lapsevanemad ja eksperdid ei nõustu omavahel hammastumise sümptomite osas, kuid kõik nõustuvad ühes – tõsiseid sümptome ei tohiks tähelepanuta jätta ning hammaste tuleku süüks panna. Kui lapsel ilmneb mõni järgmistest sümptomitest, siis pöörduge arsti poole:

  • Kehatemperatuur, mis on kõrgem kui 38.9°C
  • Köha
  • Nohune nina
  • Vähenenud uriini eritamine
  • Oksendamine
  • Tugev kõhulahtisus

Need võivad olla infektsiooni sümptomid ning vajada meditsiinilist tähelepanu ja sobilikku ravi.