Hammastumise sümptomid - Multi-Mam


Hammastumise sümptomid

Kuigi sümptomid ning nende intensiivsus erinevatel lastel varieerub, siis on üks asi kindel - hammaste tulek võib olla väga stressirohke periood enamusele beebidest ja nende vanematest. Kui hammas hakkab igemete pinnale ilmuma ja läbi igeme lõikuma, siis sellest tekkiv surve põhjustab valu ja teisi ebameeldivaid sümptomeid nagu närimistung või vähenenud söögiisu ja pahur tuju.

Hammastumine algab tavaliselt kuue kuu vanuselt, kuid see võib alata juba kolme kuuselt, aga ka alles 12 kuu vanuselt. Sümptomid ilmuvad neli päeva enne hamba nähtavale ilmumist ja võivad kesta veel kuni kolm päeva peale seda. Sellel perioodil kogevad paljud lapsed vähemalt ühte, aga sagedamini ka mitut ebameeldivat sümptomit.

Tüüpilised hammastumise sümptomid:

 • Turses ja tundlikud igemed, mida teie laps hõõrub oma sõrmega. Hamba lõikumisest tekkiv surve põhjustab igemete turset ja tundlikkust. Õrn igemete massaaž oma sõrme või niiske riidetükiga võib ebameeldivusi leevendada. Samuti võivad leevendust pakkuda igemegeeliga kaetud närimiseks mõeldud mänguasjad.
 • Vaadates lapse suhu, võite märgata väga punast igemete osa, milles võite vähemal või rohkemal määral ka hammast märgata. Mõnikord võib esineda ka õrna veritsust või hematoomi (veremullike igemete sees). Kahtluse korral pöörduge arsti poole.
 • Suurenenud süljevool. Pühkige lapse nägu sageli, tupsutades seda pehme rätikuga ja kandke lõua piirkonnale ärrituse vältimiseks kreemi.
 • Kõige kättesaadava närimine ja imemine. Selleks võivad olla mänguasjad, sõrmed, kodutarbed, teie juuksed jne. Pakkuge neile sobilikku asendust, näiteks närimisrõngast või jahedat niisket rätikut.
 • Teie beebi võib näost punaseks muutuda, mõnikord võivad tal isegi kuumad põsed olla. Kui aga lapsel tekib palavik üle 38.9°C, siis peaksite otsima meditsiinilist abi, sest see ei ole normaalne hammastumise märk.
 • Kõrva või põse hõõrumine sellelt poolt, kus hammas hakkab lõikuma.
 • Teie lapsel on vähenenud söögiisu, eriti tahkete toitude järele. Mõnel lapsel võib mälumine hammastumise perioodil väga ebamugav olla, mistõttu võivad nad keelduda söömast. Proovige pakkuda neile pehmemaid jahutatud toite nagu jogurt, purustatud puuviljad, smuuti jne.
 • Rahutu uni öösiti. Võib tunduda, et sümptomid muutuvad öösiti hullemaks. Kõige loogilisemaks seletuseks on see, et laps muutub öösiti väsinud olekus närvilisemaks ning iga sümptom, mida ta tunneb muutub väsimuse tõttu hullemaks.
 • Köhimine või okserefleks. Hammaste tekkimise ajal võib teie laps neelata suurenenud süljevoolu tõttu liiga palju sülge alla, mis paneb neid köhima või tekitab okserefleksi. Esimese sammuna peaksite välistama teised põhjused, nagu külmetuse ja allergiad. Lapsel ei tohiks olla hingamisega probleeme. Sülje neelamine võib põhjustada kerget kõhulahtisust, kuid kui see muutub tugevaks, siis pöörduge kohe arsti poole.
 • Teie laps võib hammaste tulemise ajal muutuda närvilisemaks ja kergemini ärrituda. Ta võib nutta rohkem kui tavaliselt ning võib olla raskusi lõõgastumisega. Mõned ülal väljatoodud soovitused võivad leevendada neid sümptomeid, kuid kõige parem ravi pahurusele on palju hellust.
 • Hammastumise ajal proovib teie laps tõenäoliselt kõike käeulatuses olevat endale suhu toppida. Need esemed võivad olla aga kaetud pisikutega, mis võivad põhjustada kõhuprobleeme ning kõhulahtisust. Kõhulahtisus ja sellest tingitud mähkmelööve ei ole tavapärased hammaste tulekuga seotud sümptomid, kuid need tekivad samal perioodil, sest laps paneb suhu kõike, mida ta kätte saab. Proovige hoida esemed, mida teie laps suhu võib panna puhtana. Kui kõhulahtisus jätkub, siis pöörduge arsti poole.