Hammastumise märgid - Multi-Mam


Hammastumise märgid

Hammaste lõikumine võib olla väga stressirohke periood nii lapsele kui lapsevanemale. Hammastumise esimesed märgid avalduvad umbes kuue kuu vanuselt, aga vahel ka varem. See protsess lõpeb tavaliselt lapsel kolme aastaselt kui piimahambad on välja arenenud. Kuue aastaseks saamisel hakkab aga hammastumise protsess uuesti. Nüüd hakkavad piimahambad asenduma jäävhammastega.

Hammastumise protsessiga on seotud paljud sümptomid, mis avalduvad kuni neli päeva enne hamba nähtavale ilmumist ning kestavad kuni kolm päeva peale seda. Hambad kasvavad tavaliselt paaris ning enamikel lastest lõikuvad esimesena alumised keskmised lõikehambad või kaks alumist esihammast. Aeg hammaste lõikumise vahel on väga individuaalne, kuid on loodud üldine kalender, aitamaks teil aru saada, millal võiks oodata hammaste lõikumist.

Hammastumise sümptomid

Hammastumise sümptomid on väga erinevad. Mõnel lapsel võib see olla natukene ebameeldiv periood, mis kestab vaid paar päeva, kui mõnel lapsel võib see olla väga ebamugav ja kesta kauem.

Enamlevinud sümptomid on:

 • Turses ning punaseid igemed
 • Süljevool (tavapärasest suuremas koguses)
 • Igemete hõõrumine
 • Kõige kättesaadava hammustamine, närimine või imemine sh mänguasjad, sõrmed, kodutarbed jne.
 • Näo ja põskede punetus, mõnikord ka põskede kuumus
 • Kõrva hõõrumine sellelt poolt, kus on oodata hamba tulekut
 • Vähenenud söögiisu, eriti tahke toidu suhtes, sest selle närimine on ebamugav
 • Probleemid magamisega ning öösel ülesse ärkamisega. Mõnede lapsevanemate väitel halvenevad sümptomid öösiti. Põhjuseks võib olla lapse väsimus või unisus ning seetõttu on ta närvilisem, mistõttu kõik võimendub rohkem kui päevasel ajal.
 • Ärrituvus
 • Tavapärasest rohkem nutmine
 • Köhimise või oksendamise refleks, liigne sülg võib ajada last köhima või öökima. Kui lapsel pole muid sümptomeid nagu külmetus või allergia, siis ei tohiks see põhjustada probleeme hingamisega.

Mida saate teha, et oma last aidata?

Me teame, et on raske kuulda oma last lohutamatult nutmas kui te ei saa midagi tema aitamiseks teha. Kaisutage oma last, sest see aitab teda palju.

On mõned asjad, mida saate teha, et muuta hammastumise protsessi lapse jaoks pisut lihtsamaks. Tutvuge abinõudega hammaste lõikumise protsessi sümptomite leevendadamiseks, näiteks jahutavad geelid valulikele igemetele. Samuti pakkuge oma lapsele küllaldases koguses mänguasju, mida on turvaline närida ning millega saab ta masseerida oma igemeid.

Liigne süljevool võib põhjustada lapse lõual valulikkust ja ärritust, seega puhastage lapse lõuga pehme rätiga nii tihti kui võimalik. Võite kaitsta oma lapse õrna nahka ka õliste kreemide määrimisega lõuale (nibukreem aitab).

Veel üks tähtis märkus

Mõned eksperdid seostavad ka kõhulahtisust ja palavikku hammaste lõikumise protsessiga, kuid pidage siinkohal meeles, et palavik üle 38.9°C ei ole hammaste tekkimise sümptomiks. Sellises olukorras peaks pöörduma arsti vastuvõtule. Väike kõhulahtisus võib kuuluda hammastumise protsessi juurde, kuid tugevat kõhulahtisust ei tohiks ignoreerida. Kui märkate neid kahte sümptomit, siis võtke kindlasti ühendust arstiga, et välja selgitada nende tegelik põhjus ja asuda probleemi lahendama.