Hammaste tulekuga seotud probleemid - Multi-Mam


Hammaste tulekuga seotud probleemid

Hammaste kasvamine ning läbi igemete lõikumine võib põhjustada palju muresid nii lapsele kui ka lapsevanemale. Hambad hakkavad lõikuma umbes kuue kuu vanuselt, kuid ei ole ebatavaline kui antud protsess algab 3-12 kuu vanuselt. Kuni 3-aastaseks saamiseni kasvab teie lapsele 20 piimahammast, mis asenduvad jäävhammastega 6-12 aastaselt.

Hammastumise protsess on väga individuaalne ning ebamugavuste intensiivsus on igal lapsel väga erinev. Mõnel beebil ja mudilasel esineb ainult üks või kaks tunnust, teised aga kogevad terve rea väga murettekitavaid sümptomeid. Enamikel lastel esineb hammaste tuleku ajal üks järgmistest probleemidest ja me pakume teile lahendust.

Süljevool

Hammaste tekkimine põhjustab suurenenud süljevoolu, mis võib viia ärrituseni nii lõual kui põskedel. Pühkige lapse näolt sülg ära puhta ning pehme rätikuga ja kandke peale kaitsev kreem (kui toidate last rinnaga, siis võib abiks olla isegi teie nibukreem).

Kõige kättesaadava pidev närimine

Lapsed teevad seda, et leevendada survet, mida põhjustab igemest välja pressiv hammas. Märkate, et teie laps närib tekki, riideid, mänguasju, kodutarbeid, enda käsi, teie käsi ja teisi asju, mis on neile kättesaadavad.

Võite pakkuda oma lapsele puhtaid jahutatud mänguasju, mis on turvalised närimisel ning samas pakuvad ka jahutust. Võite ka masseerida lapse igemeid oma sõrme või jahutatud märja rätikuga. Lihtsalt pidage meeles, et mõned vanamoelised nipid, millest olete kuulnud, ei pruugi olla lapsele väga head. Näiteks võib külmutatud porgand lapsel lämbumisohtu põhjustada. Hammaste kasvamise perioodiks mõeldud küpsised sisaldavad liialt suhkrut, mis võivad tekitada hammastele kaarieseohtu kohe, kui nad lõikuvad.

Teine viis valulikele igemetele leevendust pakkuda on spetsiaalsed hammaste tuleku perioodiks mõeldud igemegeelid, mis pakuvad rahustavat leevendust. Kui hoiate geeli külmikus, siis pakuvad nad ka jahutavad mõju. Võite määrida geeli ka lapse mänguasja nendele kohtadele, mis saavad otsese kontakti igemetega.

Kõrvade sikutamine ja põskede hõõrumine

Need on märgid valust, mida laps igemetel tunneb. Närimiseks mõeldud mänguasjad, jahutatud rätikud ja hammastumise perioodiks mõeldud geelid aitavad survet ja valu leevendada. Kui see ei aita, siis lastele mõeldud paratsetamool võib pakkuda soovitud leevendust rohkem. Seda eriti öösiti, kui sümptomid tekitavad isegi rohkem vaevusi.

Kõrva sikutamine võib olla ka kõrvapõletiku tunnus. Esmalt kõrvaldage see kahtlus.

Punased põsed

Võite märgata, et teie lapse nägu näib punane. Üks punane põsk on sageli hammaste tulekuga seotud sümptom. Punane põsk on tavaliselt seal pool, kuhu hammas lõikuma hakkab. Juhul, kui mõlemad põsed on punased, siis võib olla see märk palavikust ja infektsioonist, mis ei ole seotud hammaste lõikumisega. Kontrollige palavikku ning kui see on üle 38.9°C, siis võtke viivitamatult ühendust arstiga.

Söögiisu kadumine

Teie lapsele võib olla väga ebameeldiv närida tahket toitu. Jahedad pehmemad toidud võivad pakkuda leevendust. Võite lapsele pakkuda smuutit, purustatud puuvilju, jahutatud banaani või puuviljajogurtit.

Rahutu käitumine

Mõned lapsed läbivad hammastumise protsessi ilma vaevusteta, kuid teistele võib olla see väga stressirohke ebamugavuse tõttu, mida nad oma suus tunnevad. See võib ilmneda erutatud käitumisena, tihti ilma põhjuseta nutmisena, uneprobleemidena ja üldise rahutu olekuna. Tavapäraste abinõude kõrval võib emme ja issi armastus ning toetus olla üks olulisimaid faktoreid rahutu lapse rahustamisel. Sellel perioodil pakkuge oma lastele veel rohkem musisid ja hellust kui tavaliselt. Laps võib leida teie kätevahelt lohutust ja tuge.

Veritsevad igemed

Isegi kui need näevad õudsed välja, siis ei ole põhjust muretsemiseks. Mõnikord kui hammas igemest välja pressima hakkab, võib see põhjustada villi, mis on täidetud verega või hematoomi - väikese tugeva ala igemete all, kuhu on veri kinni jäänud. Ärge ehmuge kui vill puruneb ning teie lapse suus on väike kogus verd. Võite lasta ka arstil selle tühjendada, kui tunnete, et see põhjustab teile muret. Tavaliselt kogunenud veri kaob hamba lõikumise järgselt.